2020 TIMETABLE

Term One

Saturday

Bulimba Uniting - UpstairsBulimba Uniting - DownstairsMorningside Studio OneMorningside Studio TwoMorningside Studio Three
8.30-9.15Petit Pointers Ballet A
(Mr Adam)
8.30-9.00Twinkle Stars C
(Miss Lisa)
10.00-10.45Primary Ballet A (Miss Lisa)9.30-10.30Senior Hip Hop (Miss Kim)
9.15-10.00Junior Jazz E
(Miss Maddie)
9.00-9.30Creative Movement A
(Miss Lisa)
10.45 -11.156 and under Ballet Troupe Grade
(Miss Lisa)
10.30-11.15Junior Jazz A and 8 and under Jazz Troupe (Miss Kim)
10.00-10.45Primary Ballet B (Miss Adam)9.30-10.00Creative Movement B (Miss Lisa)11.15-12.00Grade Two Ballet A (Miss Lisa)11.15-12.00Munchkins Musical Theatre (Miss Tash)11.15-12.00Intermediate Hip Hop B (Miss Kim)
10.45–11.45Grade Five Ballet
(Mr Adam)
10.00-10.45Pre Intermediate Jazz F (Miss Maddie) 12.15-1.00Junior Jazz B and 6 and under Jazz Troupe
(Miss Lisa and Miss Maddie)
12.00-12.156 and under Musical Theatre Troupe (Miss Tash)
11.45-12.45Boys extension Ballet (Mr Adam)10.45-11.30Pre Intermediate Jazz E (Miss Maddie)1.00-1.45Grade One Ballet A
(Miss Maddie)
12.15-1.45Intermediate Musical Theatre A (Miss Tash)1.00-1.45Inclusive Dance (Miss Lisa)
1.45-2.308 and under Ballet Troupe (Miss Lisa)2.00-2.3015 and under Musical Theatre Troupe (Miss Tash and Miss Char)
2.30-3.15Grade Three Ballet A (Miss Lisa and Miss Maddie)2.30-4.00Senior Musical Theatre

 

Monday

Bulimba Uniting - UpstairsBulimba Uniting - DownstairsMorningside Studio OneMorningside Studio TwoNorman Park State School
3:30 - 4:15Primary Ballet A
(Miss Lisa)
3:30 - 4.15Beginner/Junior Irish (Miss Kate)3.30-4.30Grade Five Ballet (Miss Char)3.30-4.30Grade Four Ballet (Miss Maughan / Miss Maddie)3.30-4.15Junior Hip Hop (Miss Kim)
4.15-5.00Grade One Ballet
(Miss Lisa)
4.15-5.00Senior Irish (Miss Kate)4.30-5.0010 and under Ballet Troupe (Miss Char)4.30-5.15Grade Three Ballet B (Miss Maddie)
5.00-5.45Grade Two Ballet 5.00-5.45Pre Intermediate Irish (Miss Kate)5.00-6.0012 and under Ballet Troupe
(Miss Char)
5.45-6.45Intermediate Irish
(Miss Lisa and Miss Kate)
6.00-7.30Intermediate Foundation Ballet (Miss Char)6.30-7.15Senior Jazz B (Miss Kim)
7.30-9.00Advanced Foundation (Miss Char)

 

Tuesday

Bulimba Uniting - UpstairsMorningside Studio OneMorningside Studio Two
9.30– 10.00Creative Movement C (Miss Lisa)
10.00–10.30Creative Movement D (Miss Lisa)
10.30-11.00Jump n Jig - Beginner Irish Dancing (Miss Lisa)3.30-4.30Grade Three Ballet A (Miss Lisa)3..45-5.15Intermediate Ballet (Miss Char)
3.30-4.15Junior Hip Hop B (Miss Kim)4.30-5.0010 and under Lyrical Troupe (Miss Lisa)
5.15-6.4515 and under Ballet Troupe (Miss Char)
4.15-5.00 Pre Intermediate Hip Hop (Miss Kim)5.00.6.00Grade Four Ballet (Miss Lisa) 6.45-7.15Open Ballet Troupe (Miss Char)
5.00-5.45Intermediate Hip Hop (Miss Kim)6.00-6.45Pre Intermediate Jazz A and 10 and under Jazz (Miss Kim and Miss Lisa)7.15-8.15Advanced One Ballet (Miss Char)
6.45-7.30Intermediate Jazz A and 12 and under Troupe 8.15-9.00Open Jazz (Miss Char)
7.30-8.15Senior Jazz D and 15 and under Jazz (Miss Kim and Miss Lisa)

 

Wednesday

Bulimba Uniting - upstairs Bulimba Uniting Downstairs (but will move to Morningside studio three) Morningside Studio OneMorningside Studio TwoMorningside Studio Three
10.30-11.15AMInclusive Dance
(Miss Lisa)
3.30-4.15Junior Ballet (Miss Maddie)3.30-4.15Junior Tap B and 6 and under Tap Troupe
(Miss Char)
3.30-4.15Intermediate Contemporary B
(Miss Maughan)
4.15- 5.00Junior Tap B (Miss Maddie) 4.30-6.00Open Irish (Mr Adrian)4.15-4.458 and under Tap Troupe (Miss Char) 4.15 - 5.00Intermediate Contemporary A
(Miss Maughan)
5.00-5.45Junior Jazz F (Miss Maddie) 4.45-5.15Junior Tap A (Miss Char)5.00-6.00Senior Acro
(Miss Mell)
5.45-6.30Intermediate Jazz D (Miss Maddie) 5.15-5.4510 and under Tap Troupe (Miss Char)6.00-6.45Senior Contemporary (Miss Mell)
6.00-7.00 (NOT moving)Adult Booty barre and Jazz (Miss Kim) 5.45-6.15Intermediate Tap A (Miss Char)6.45-7.45Intermediate Acro (Miss Mell)
7.15-8.15Adult Tap (Miss Maddie) 6.15-6.4512 and under Tap Troupe (Miss Char)
6.45-7.45Senior Tap A - 15 and Open Tap Troupe
7.45-8.45Senior Jazz C and under 15 Jazz Troupe

 

Thursday

Bulimba Uniting - UpstairsBulimba Uniting - Downstairs Morningside Studio One Morningside Studio Two Morningside Studio ThreeMORNINGSIDE UNITING CHURCH (but to move to Morningside Studio Three)
9.00-9.30Twinkle Stars A
(Miss Kate and Miss Maddie)
9.30 – 10.00Twinkle Stars B
(Miss Kate and Miss Maddie)
10.00–10.30Creative Movement E
(Miss Kate and Miss Maddie)
10.30-11.00 Creative Movement F
(Miss Kate and Miss Maddie)
3.30 – 4.15Petit Pointers Ballet B
(Miss Kate)
3.30 – 4.15Junior Jazz D (Miss Kim)3.30-4.15Pre Intermediate Contemporary (Miss Hermoine) 3.30-4.15Junior extension Ballet
4.15-5.00Primary Ballet C
(Miss Kate)
4.15-5.00Beginner Jazz A
(Miss Kim)
4.15-5.15Junior Musical Theatre (Singing/Acting) (Miss Tash)
4.15-5.45Intermediate Foundation Ballet 4.00-5.30Intermediate Ballet
(Miss Jamie)
5.00-5.45Pre Intermediate Tap (Miss Kate)

5.00 – 5.45Junior Jazz C (Miss Kim)5.15-6.45Intermediate Musical Theatre B (Miss Tash)5.45-6.45
Intermediate extension Ballet 6.00-6.45Intermediate Jazz E (Miss Kim)5.30-7.00Advanced Foundation (Miss Jamie)
5.45-6.30Pre Intermediate Ballet B (Miss Kate)5.45-6.30Pre Intermediate Jazz D (Miss Maddie)6.45-7.30Intermediate Jazz B (Miss Kim)6.45-7.30Intermediate Tap B (Miss Kate)7.00-8.30Advanced One Ballet (Miss Jamie)
6.30-7.15Pre Intermediate Ballet A (Miss Maddie) 6.30-7.15Pre Intermediate Jazz B (Miss Alyssa)7.30-8.15Intermediate Jazz C
(Miss Kim)
7.30-8.15Senior Tap B (miss Kate)

 

 Friday

Morningside Studio OneMorningside Studio TwoMorningside Studio Three
3.30-4.30Junior Acro (Miss Maughan)
4.30-5.30Stretch / Strengthen /Pointe (Miss Maughan)