2019 TIMETABLE

Draft – work in progress, to be confirmed.

Saturday

Bulimba Uniting - UpstairsBulimba Uniting - DownstairsColmslie Studio OneColmslie Studio Two
8.30-9.15Pre - Primary Ballet A
(Miss Maughan)
8.30-9.00Twinkle Stars C
(Miss Lisa)
10.00-10.45Primary Ballet A (Miss Lisa and Miss Harriet)9.30-10.30Intermediate Hip Hop (Miss Kim)
9.15-10.00Beginner Jazz B (Miss Maddie)
9.00-9.30Creative Movement A
(Miss Lisa)
10.45-11.15 6 and under Ballet Troupe (Miss Lisa and Miss Harriet)10.30-11.15Junior Jazz A and under 8 Troupe
10.00-10.45Primary Ballet B (Miss Maughan)9.30-10.00Creative Movement B (Miss Lisa)11.15-12.00Grade One Ballet A (Miss Lisa and Miss Harriet) 11.15-12.00Munchkins Musical Theatre
10.45–11.30Grade Three Ballet (Miss Maughan)10.00-10.45Junior Jazz (miss Maddie) 12.00-12.45Junior Jazz B and 6 and under Jazz Troupe (Miss Lisa)12.00-1.30Senior Musical Theatre B (Miss Rebecca)
11.30-12.30Grade Four Ballet (Miss Maughan)10.45-11.30Pre Intermediate Jazz E (Miss Maddie)12.45-1.308 and under Ballet Troupe (Miss Lisa and Miss Maddie)1.30-3.00Senior Musical Theatre A (Sing/Act) (Miss Rebecca)
1.30-2.15


Grade Two Ballet (Miss Lisa)

2.15-3.00TBA Ceili / Inter Irish

 

Monday

Bulimba Uniting - UpstairsBulimba Uniting - DownstairsColmslie Studio OneColmslie Studio Two
3:30 - 4:15Primary Ballet A
(Miss Lisa)
3:30 - 4.15Beginner Irish (Miss Kate)3.30-4.30Grade Five Ballet (Miss Char)3.30-4.15Grade Four Ballet (Miss Maughan)
4.15-5.00Grade One Ballet
(Miss Lisa)
4.45-5.30Junior Irish (Miss Kate)4.30-5.00 10 and under Ballet Troupe (Miss Char)4.15-5.45Intermediate Ballet (Miss Maughan)
5.15-6.00Grade Two Ballet
(Miss Lisa)
5.00-6.30Intermediate Foundation Ballet
(Miss Char)
5.45-6.45Intermediate Acro (Miss Maughan)
6.30-7.3012 and under Ballet Troupe (Miss Char)6.45-7.30Senior Jazz B (Miss Kim)
NORMAN PARK STATE SCHOOL
3.30-4.15
Junior Hip Hop (Miss Kim)7.30-9.00Advanced Foundation Ballet 7.30-8.30Senior Acro (Miss Maughan)

 

Tuesday

Bulimba Uniting - UpstairsBulimba Uniting - DownstairsColmslie Studio OneColmslie Studio Two
9.30– 10.00Creative Movement C (Miss Lisa)
10.00–10.30Creative Movement D (Miss Lisa)
3.30-4.15Junior Hip A (Miss Kim)3.30-4.30Private lessons3.30-4.15Grade Three Ballet (Miss Lisa)
4.15– 5.00Pre Intermediate Hip Hop A (Miss Kim)
4.30-6.00Intermediate Ballet (Miss Char)
4.15-5.1510 and under Ballet and Lyrical Troupe (Miss Lisa)
5.00-5.45Intermediate Hip Hop B (Miss Kim) 6.00-6.4515 and under Ballet Troupe
(Miss Char)
5.15-6.00Grade Five Ballet (Miss Lisa)
6.45-7.30Open Ballet Troupe (Miss Char)6.00-6.45Pre Intermediate Jazz A and 10 and under Troupe
(Miss Kim and Miss Lisa)
7.30-9.00Advanced One Ballet 6.45-7.30Intermediate Jazz A and 12 and under Troupe
(Miss Lisa and Miss Kim)
7.30-8.30Senior Jazz E and 15 and under Jazz Troupe (miss Kim and Miss Lisa)

 

Wednesday

Bulimba Uniting - upstairs Colmslie Studio OneColmslie Studio Two
3.30-4.15Junior Ballet (Miss Maddie)3.30-4.15Junior Tap A and 6 and under Troupe (Miss Char)
3.30-4.15Pre Intermediate Contemporary
(Miss Maughan)
4.15- 5.00Beginner Tap A (Miss Maddie) 4.15-4.45Under 8 Tap Troupe (Miss Char) 4.15 - 5.00Intermediate Contemporary
(Miss Maughan)
5.00-5.45Junior Jazz (Miss Maddie) 4.45-5.15Under 10 Tap Troupe (Miss Char)5.00-5.45Senior Contemporary
(Miss Maughan)
5.45-6.30Pre Intermediate Jazz C (Miss Maddie) 5.15-5.45Intermediate Tap A (Miss Char) 5.45-6.45Intermediate Irish (Mr Adrian)
6.30-7.15Intermediate Jazz E (Miss Maddie) 5.45-6.1512 and under Tap Troupe (Miss Char)6.45-8.00Senior Irish (Mr Adrian)
7.15-8.15Adult Tap (Miss Maddie) 6.15-6.4515 and under Tap Troupe (Miss Char)
DOWNSTAIRS:
5.30-6.15
6.15-7.15
Booty Barre (Miss Kim)
Adult Jazz (Miss Kim)
6.45-7.15

Open Tap Troupe (Miss Char)
7.15-7.45Senior Tap A (Miss Char)
7.45-8.45Senior Jazz A and 15 and Open Jazz Troupe (Miss Char)

 

Thursday

Bulimba Uniting - UpstairsBulimba Uniting - Downstairs Colmslie Hockey Centre - Studio AColmslie Hockey Centre - Studio B  
9.00-9.30Twinkle Stars A
(Miss Kate and Miss Maddie)
9.30 – 10.00Creative Movement E
(Miss Kate and Miss Maddie)
10.00–10.30Creative Movement F
(Miss Kate and Miss Maddie)
10.30-11.00 Twinkle Stars B
(Miss Kate and Miss Maddie)
3.30 – 4.15Pre - Primary Ballet B
(Miss Kate and Miss Maddie
3.30 – 4.15Junior Jazz D (Miss Kim)3.30-4.15Junior Acro and Contemporary (Miss Maughan) 4.00-5.30Intermediate Foundation Ballet (Miss Jamie)
4.15-5.00Primary Ballet C
(Miss Kate and Miss Maddie)
4.15-5.00Beginner Jazz A
(Miss Kim)
4.15-5.15Junior and Intermediate Musical Theatre (Singing/Acting) (Miss Rebecca)
5.00-5.45Grade One Ballet
B (Miss Kate and Miss Maddie)

5.00 – 5.45Junior Jazz C (Miss Kim)5.15-5.4510 and under Musical Theatre Troupe
5.45-6.30Grade Two Ballet B (Miss Maddie)5.45-6.30Pre Intermediate Jazz D 6.00-6.45Pre Intermediate tap A (Miss Kate)6.00-6.45Intermediate Jazz D (Miss Kim)
MORNINGSIDE UNITING CHURCH
5.45-7.15
Advanced Foundation Ballet (Miss Jamie) 6.30-7.15Pre Intermediate Jazz F 6.45-7.30Intermediate Tap C
(Miss Kate)
6.45-7.30Intermediate Jazz F (Miss Kim)
MORNINGSIDE UNITING CHURCH
7.15-8.45
Advanced One Ballet (Miss Jamie) 7.30-8.15Intermediate Tap D (Miss Kate) 7.30-8.15Senior Jazz C (Miss Kim)

 

Friday

Bulimba Uniting Church - UpstairsBulimba Uniting Church - DownstairsColmslie Studio OneColmslie Studio Two
4.00-5.00Intermediate Irish (Mr Adrian)4.00-5.00Ballet extension (Mr Joel)
5.00-6.00Ceili TBA (Mr Adrian)
6.00-7.30Senior Irish (Mr Adrian)